Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie
Ministerstwo Środowiska wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiły programy priorytetowe dotyczące usuwania materiałów szkodliwych oraz ochrony gleb, które będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zapowiedziano uruchomienie ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie.
Celem programu jest wsparcie działań regeneracyjnych gleb zakwaszonych w wyniku oddziaływania czynników antropogenicznych.
W latach 2019-2023 przewiduje się wydanie na ten cel nawet 300 mln zł (w zależności od faktycznego zapotrzebowania). Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia w zakresie zakupu czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO), z wyłączeniem kosztu jego transportu i rozsiewania.
Pierwszy nabór wniosków planowany jest od 3 czerwca do 21 października 2019 roku.
Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosi odpowiednio:
- do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
- do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
- do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.
W przypadku zakupu nawozu w ilości poniżej zapotrzebowania na CaO+MgO wskazanego
w zaleceniach nawozowych, dofinansowanie zostanie naliczone proporcjonalnie do zawartości czystego składnika. Natomiast zakupiona ilość nawozu powyżej zapotrzebowania na CaO+MgO nie zostanie dofinansowana.